Temat S 12. Taktyka: zaciągnięcie

Wrocław
Polska

+48 604 514 545
szachmat.edu.pl

Zaciągnięcie polega na zmuszeniu figury przeciwnika (zwykle za pomocą ofiary) do zajęcia pola, na którym stanie się obiektem ataku.
Popatrz na diagram obok.

Wieża białych idzie na h8 - 1. Wh8 + daje szacha. Tym samym zmusza króla do wejścia na siódmą linię (np. ..Kf7, na której znajduje się już hetman. Teraz białe wykorzystują kolejny motyw taktyczny - szpilę! Wieża zagrywa: 2. Wh7!
Popatrz na diagram obok.

Wieża atakuje króla grając 1. We8 + i zmusza go do zajęcia pola Kb7. Na tym polu jest obiektem podwójnego uderzenia: Sa5!.
Popatrz na diagram obok.

Wieża atakuje króla grając 1. We8 +. Kiedy król ucieknie na Kh7 białe będą mogły zastosować związanie: Ge4!. Na tej samej przekątnej zaatakują hetmana i króla.
Popatrz na diagram obok.

Wieża atakuje króla grając 1. Wh8 +. Król nie ma innej możliwości, jak zbić tę wieżę .. K:h8. Został zaciągnięty na pole, na którym będzie obiektem podwójnego ataku: 2. g7+. Król nie może bić pionka, gdyż jest broniony przez skoczka. Po ucieczce - np. ...Kh7, pionek bije czarnego skoczka i promuje się na hetmana! 3. g:f8H.
Kiedy czarne też dokonają promocji .. b1H, białe dadzą mata. 3. Hg7#.
Kiedy jednak czarne spróbują ucieczki Kg6, białe zastosują podwójne uderzenie 3. Hg7+ - zaatakuje jednocześnie króla i pionka.
Popatrz na diagram obok.
Biały hetman zbija hetmana czarnych H:a5+. Czarny król musi zbić ... K:a5. Jednak w ten sposób przesuwa się wzdłuż kolumny "a" i staje na przeciwko króla białych. Teraz biała wieża atakuje czarnego króla Wa1+ i daje mata!

Zadania do domu


We wszystkich zadaniach na posunięciu są białe .

Zadanie 1
Zadanie 2
Zadanie 3
Zadanie 4
Zadanie 5
Zadanie 6

Zadania - odpowiedzi: