Temat S 11. Taktyka: odciągnięcie - przeciążenie obrońcy

Wrocław
Polska

+48 604 514 545
szachmat.edu.pl

Tym razem odciągnięcie stosujemy, kiedy obrońca jest przeciążony.
Mówimy o przeciążeniu, kiedy bierka przeciwnika wykonuje jednocześnie zbyt wiele zadań. A dokładnie o bierce przeciążonej mówimy w sytuacji, gdy np. jedna figura lub pionek pilnuje dwie inne bierki lub bierkę i jakieś ważne pole.

Możemy wykorzystać tego typu błędy ustawienia poprzez zaatakowanie obydwu obiektów, które są bronione przez przeciążoną bierkę. Wówczas przeciążona bierka w przypadku realizacji ataku zostanie odciągnięta od drugiej ważnej bierki lub pola.

...

 
Popatrz na diagram obok. Na posunięciu są czarne.
Biały hetman na polu d2 jednocześnie broni białej wieży i białego gońca. Obie białe bierki są już atakowane, a biały hetman nie jest w stanie obronić obu bierek naraz. Jest przeciążony.
 
Na diagram obok na posunięciu są białe.

Czarny skoczek na polu b6 broni pola przemiany białego pionka na kolumnie c, oraz czarnego gońca. Nie może jednocześnie uniemożliwić promocji i obronić czarnej figury. Mówimy, że skoczek ma za dużo zadań i jest przeciążony. Dlatego zadaniem białych jest stworzenie drugiej - oprócz promocji - groźby.
 
Popatrz na diagram obok. Na posunięciu są czarne. Biała wieża na polu c3 jest przeciążona bo musi bronić gońca i skoczka
 
Tym razem przykład, w którym przeciążony obrońca broni bierkę i przed matem.
Zadania do domu


We wszystkich zadaniach na posunięciu są białe i wykorzystują motyw przeciążenia obrońcy.

 
Zadanie 1
 
Zadanie 2
 
Zadanie 3
 
Zadanie 4
 
Zadanie 5
 
Zadanie 6