Końcówki

Wrocław
Polska

+48 604 514 545
szachmat.edu.pl

Końcówka król z wieżą przeciwko królowi z wieżą i pionem: - droga do remisu - pozycja Philidora, - struktura pionowa określa charakter walki, - król strony słabszej powinien uciekać na krótszą stronę od piona, a wieża na dłuższą - pozycja Luceny (budowanie mostu, skrócenie mostu), - wygrywanie przez manewr obejścia, - z pionkiem skoczkowym wygrać nie można, bo nie ma manewru obejścia, chyba że wieza słabsza jest zablokowana
Przy zaawansowanych pionach i oddalonych królach szansa na remis strony z wieżą jest szukanie motywu matujacego. Przy królu strony silniejszej który jest przed pionami, ale z wieża atakującą piony od tyłu jest szansa na remis. Przy królu strony silniejszej który jest przed pionami i królem który jest przed pionami , ale zaawansowane połączone trzy pionki wygrywają. Pozycyjny remis, to taka pozycja, w której strony muszę wyczekiwać i powtarzać pozycję.
Wieża z rozdzielonymi pionami radzi sobie lepiej, ale żeby wygrać z pionami zaawansowanymi nie może ich zbijać inaczej, jak tylko kontrolując ostatnią linię. Dla pionów niezaawansowanych przydaje się reguła spychania wieżą króla słabszej strony przed własnego piona. Dobrą metoda jest też metoda odcinania wieżą od wolnego piona i nie ma znaczenia czy jest to własny pion, czy pion przeciwnika.
W końcówkach kiedy występują zdwojone piony wygrywa się łatwo, kiedy król strony silniejszej jest przed pionami. Łatwo strona silniejsza wygrywa.Wieżą się wytempuje i wybija piony. Kiedy król strony pionkowej jest przed pionami szukamy wieżą motywów matowych.