Temat Z 09. Liczenie wariantów

Wrocław
Polska

+48 604 514 545
szachmat.edu.pl

W OPRACOWANIU...

Jak liczyć warianty? Odpowiedzią jest metoda drzewa wariantów zaproponowana przez Kotova. Na czym ona polega? Najpierw wybieramy kilka posunięć kandydujących dla siebie i rozważamy je po kolei. Na każdy swój ruch wybieramy kolejne posunięcia kandydujące dla przeciwnika i tak dalej, aż do zakończenia forsownych działań.
Jak wybierać posunięcia kandydujące? Nie mogą być to bezsensowne ruchy! Za każdym posunięciem kandydującym musi stać jakaś idea. Tutaj bardzo ważnym aspektem jest sama praktyka. Im więcej partii grasz, im więcej pozycji analizowałeś, tym bardziej wyczulona jest Twoja intuicja i łatwiej jest Ci wyszukiwać posunięcia kandydujące w danej pozycji!
Czy są wyjątki od tej reguły? Oczywiście, że tak! W pozycji, w której każdy sensowny ruch przegrywa należy rozpatrzyć wszystkie legalne posunięcia!
należy przede wszystkim określić posunięcia, jakie z naszej strony kandydują do wykonania i ustalić kolejność ich rozpatrywania; - rozpatrując kolejne posunięcia kandydujące trzeba określić możliwe odpowiedzi partnera i systematycznie liczyć warianty po nich powstające; - wariant winien być liczony tak długo, aż dojdziemy do pozycji, której ocena jest dla nas jasna; - warianty należy liczyć tylko jeden raz [podkreślenie moje] i już do nich ponownie nie wracać (mieć zaufanie do własnych obliczeń); - liczenie trzeba rozpoczynać od ruchów najbardziej zobowiązujących (forsownych) - czyli w przypadku poświęcenia materiału z naszej strony - najpierw warianty powstające po przyjęciu ofiary, dopiero potem - po jej odrzuceniu; - po dokonaniu obliczeń grający winien szybko decydować się na posunięcie, które uznał za najsilniejs
Kiewro Tomasz, Szachowa edukacja, Orneta, 2015
 
1. Liczenie wariantów.
Liczenie wariantów
 
2. Liczenie wariantów.
Liczenie wariantów
 
2. Liczenie wariantów.
Liczenie wariantów
 
2. Liczenie wariantów.
Liczenie wariantów