Temat W 23. Wymiany wpływające na pozycję

Wrocław
Polska

+48 604 514 545
szachmat.edu.pl

Kiedy głównym celem naszej gry jest matowanie króla przeciwnika, jednym z głównych sposobów osiągnięcia tego jest osiągnięcie przewagi materialnej. Każdy początkujący uczy się, by nie dopuścić do niekorzystnych wymian (takich jak wieża za gońca lub skoczka za pionka).

W OPRACOWANIU...


Trudniejsze są wymiany, które dotyczą zmian pozycji: kiedy po wymianie nasze pionki są lepsze od pionków przeciwnika lub nasze figury są lepsze od figur przeciwnika.
W tej części zajmiemy się wymianami wpływającymi na pozycję


Trudniejsze są wymiany, które dotyczą zmian pozycji: kiedy po wymianie nasze pionki są lepsze od pionków przeciwnika lub nasze figury są lepsze od figur przeciwnika.
I. W tej części zajmiemy się wymianą pionków.

1) Wymiana pionków, które bronią ważnych pól / pionków,
2) Wymiana pozwalająca ulepszyć naszą własną strukturę pionków, II. 4) Wymiana królowej, która prowadzi do korzystnej gry końcowej III. 1) Wymiany pozwalające uzyskać jedną z następujących zalet pozycyjnych:
- zdobądź parę biskupów w pozycji otwartej
- aktywuj naszą parę biskupów
- zdobądź dobrego rycerza kontra złego biskupa w pozycji ze stałymi pionkami
- uzyskaj korzystną pozycję z biskupami o przeciwnych kolorach (atak w środkowej części gry lub dobra struktura pionków w grze końcowej)
- zabezpieczyć placówkę
- zdobądź grę końcową z izolowanym pionkiem w obozie przeciwnika
2) Wymiana hetmanów, która prowadzi do korzystnej gry końcowej
Oczywiste jest, że obecność królowych na planszy zapewnia więcej możliwości ataku dla jednego lub obu graczy. Dlatego, gdy twój król jest niebezpieczny, takie wymiany powinny przynieść ci korzyść - i odwrotnie, jeśli król przeciwnika czuje się w niebezpieczeństwie, zwykle powinieneś unikać wymiany najcenniejszego elementu.